Toefl Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) tüm dünyada eğitim almanızı sağlayacak uluslararası geçerliliği olan İngilizce Dil Bilgisi Sınavıdır.Akademik eğitim hayatınıza, yurt dışında eğitim alanında önde gelen ülkelerin birinde devam etmek istiyorsanız Toefl Sınavına girmek ve başarı ile geçmek zorundasınız.

Toefl Sınavı 130 farklı ülkedeki 9000'i aşkın eğitim kurumunda geçerliliğe sahip bir Dil Bilgisi Sınavıdır. Başta Amerika olmak üzere, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi dünya çapında eğitim alanında isim yapmış kurumlara giriş biletiniz de denebilir.

Toefl Sınavı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda sizler için kısa kısa derledik. Bu makelemiz size Toefl Sınavı hakkında rehberlik yapacak bir başucu yazısı olarak görülebilir. 

Lafı daha fazla uzatmadan hemen başlayalım

TOEFL Nedir? Nereden Çıkmıştır?

Toefl (Test of English as a Foreign Language), 130 farklı ülkedeki 9000'i aşkın eğitim kurumunda geçerliliğe sahip Merkezi New Jersey de bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan ana dili İngilizce olmayan adayların İngilizce yeterlilik seviyelerini ölçmek ve belgelemek için hazırlanmış bir dil bilgisi sınavıdır. TOEFL sınav sonucu üniversite kabullerinde, üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümlerinin atlanmasında ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır .

Katılımcıların İngilizce yeterlilik düzeylerini belirlemek adına oldukça bütüncül bir sınav yapısına sahip olan TOEFL, toplam 4 bölümden oluşur. Sınav; okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümleri ile katılımcıların İngilizce yeterliliğine dair tüm becerilerini ölçmeyi amaçlar.

TOEFL Reading

İngilizce diline yönelik okuma becerilerini ölçmek adına hazırlanan bu bölümde katılımcılara akademik metinlerden oluşan üç ya da dört parça sunulur ve bu parçalara yönelik 36-56 soru için 60-80 dakikalık bir süre verilir. 

TOEFL Writing

İki görevden oluşan ve toplam 50 dakikalık bir süre tanınan writing bölümünde katılımcıların yazma becerileri ölçülür. Bütünleşmiş yazma çalışmasında katılımcılara bir paragraf sunulur ve ardından bu paragrafa yönelik bir konuşma dinletilir. Katılımcıların bu bilgiler ışığında bir özet çıkarması gerekir. İkinci bölüm olan bağımsız yazma çalışmasında ise katılımcıların verilen bir konu hakkında kompozisyon yazmaları beklenir.

TOEFL Listening

60 dakika ile 90 dakika arasında değişiklik gösteren listening bölümünde katılımcılara, iki adet karşılıklı konuşma ve dört adet üniversite ders anlatımı dinletilir. Katılımcılardan bu ses kayıtları ile ilgili hazırlanan 34-51 soruyu çözmeleri istenir.

TOEFL Speaking

Speaking bölümü yaklaşık 20 dakika sürer. İki bağımsız soru ve dört bütünleşik sorudan oluşan bu bölümde katılımcılara kendi deneyimleri ve hayatlarıyla alakalı bir soru, bir kıyaslama sorusu ve dört farklı metinle bağlantılı konuşma sorusu sorulur.

TOEFL Sınavına Kimler Katılabilir?

Toefl Sınavına, eğitim hayatına yurtdışında devam etmek isteyen, yurtdışında kariyer hedefi olan ve burada hayatına devam etmek isteyen İngilizce Seviyesi Orta ve İleri derece olan herkes katılabilir. 

TOEFL, öncelikle üniversitelerine yabancı dilde devam edecek, yurt dışında eğitim alacak, yüksek lisans yapacak ve master programlarına katılacak öğrenciler tarafından tercih edilmekle beraber iş dünyasında da işe giriş, statü-maaş artışı, performans değerlendirmelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yaş, Millet ve cinsiyet ayrımı olmamakla birlikte bu sınavda geçme veya kalma kavramı olmadığı için İngilizce seviyesi düşük olunsa bile katılabilinmektedir.

 1. Yurtdışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim almak isteyenler
 2. İngilizce dili öğrenim programına kabul edilenler ve edilmeyenler
 3. Burs ve sertifika adayları
 4. İlerlemelerini izlemek isteyen İngilizce dili öğrencileri
 5. Vize başvurusu yapan öğrenciler ve işçiler
 6. Kariyerinde ilerlemek isteyen çalışanlar

TOEFL IBT (Internet-Based Test ) Ve PBT ( Paper-Based Test ) Arasındaki Fark Nedir ?

TOEFL PBT sınavının TOEFL IBT sınavından en önemli farkı; speaking bölümünün olmamasıdır. İngilizceyi konuşmaya alışmak pratik gerektirdiği için konuşmada sıkıntı çekenlerin TOEFL IBT sınavı yerine TOEFL PBT sınavına girmeleri daha makuldur. Ancak Toefl PBT sınavını her üniversite kabul etmemektedir. Bu yüzden TOEFL IBT sınavı daha yaygın olarak sunulmaktadır.

Diğer önemli fark ise TOEFL IBT internet üzerinden uygulanırken, TOEFL PBT başta TOEFL IBT nin mevcut olmadığı yerlerde kağıt üzerinde uygulanan bir sınav olmasıdır.

Ayıca Toefl IBT sınavı ülkesine göre değişmekle beraber senede 30-40 defa yapılmakta iken Toefl PBT ise yine ülkesine göre değişmekle beraber 6 defa yapılmaktadır.

Yazılı Test (Paper Based Test PBT)

Bilgisayarlı testin verilemediği sınav merkezlerinde verilir. Bu test de bilgisayarlı testin sınadığı alanları sınar, ama bilgisayarlı testten daha çok sayıda soru içerir ve yazılı kısmın puanı test kısmından ayrı değerlendirilir. Sınav toplam 4 saat sürer. Listening, Structure, Reading ve Writing bölümlerinden oluşmaktadır. Alınabilecek en yüksek puan 310 en düşük puan ise 677 dir. Sınava başvuranın başvuru amacına göre puan hedefi değişiklik gösterebilmektedir.

İnternet Üzerinden Test (TOEFL IBT Test)

2006 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sınav biçiminde gramer bilgisi bölümü kaldırılmış, ama yeni olarak bir konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Dört bölümden oluşur: Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing). Alınabilecek en yüksek puan 0 en düşük puan ise 120 dir. Sınava başvuranın başvuru amacına göre puan hedefi değişiklik gösterebilmektedir.

TOEFL Sınavı Nerelerde Geçerlidir?

Toefl Sınavı, 130 ülkede 9000’i aşkın kolej, üniversite ve meslek kuruluşunda geçerlidir.  TOEFL sınav sonuçları üniversite giriş prosedürlerinde, üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümlerinin muafiyetlerinde, iş dünyasında işe giriş, statü-maaş artışı, performans değerlendirmelerinde kullanılır. 

Türkiye’de de İngilizce lisans ve yüksek lisans eğitimi veren devlet ve vakıf üniversiteleri belirli bir TOEFL puanını kabul etmektedir. Yeterli seviyede TOEFL puanı almış ve lisans yapacak adaylar ise yabancı dil sınavına girmekten muaf olmaktadırlar.

 Günümüzde TOEFL testi sonuçları özel sektörde İngilizce bilgisinin güvencesi olarak saygın bir yer edinmiştir. Özellikle dil tazminat değerlendirmesi ve personel alımlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavı başvuruları 7 gün 24 saat internet üzerinden www.ets.org/TOEFL adresinden yapılmaktadır. Kayıt işlemlerinin detaylı resimli anlatımı için tıklayınız

Dünya çapında 165 ülkede 4.500 ‘ den fazla test merkezinde yılda 30 – 40 defadan fazla olarak olarak düzenlenen bu sınava istediğiniz kadar katılabilirsiniz.

TOEFL Sınav Ücreti Ne Kadar?

TOEFL IBT sınav ücreti uygulandığı ülkeye göre 160 ile 250 dolar arasında değişmekle beraber ülkemizde $ 185 dır. ( Herhangi bir güncelleme ihtimaline karşın lütfen sınav merkezinden teyit alınız )

TOEFL IBT Sınav Süresi Ne Kadardır?

Sınav süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.

TOEFL IBT Sınavının Sonuçları Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?

TOEFL sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır. TOEFL sınav sonuçlarını baz alan kurum ve kuruluşlar bu sürenin aşıldığı durumlarda sınavın yenilenmesini tercih etmektedirler.

TOEFL Sınavına Hazırlanacakların İngilizce Seviyeleri Hangi Düzeyde Olmalıdır?

TOEFL IBT sınavına hazırlanmak için adayların upper-intermediate veya üstü düzeyde Genel İngilizce dil bilgisine sahip olmaları tercih edilir. TOEFL sınav hazırlık programlarında zaten belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olan öğrenciler taktik ağırlıklı bir sınav olan TOEFL’da performansı artırmayı amaçlayan bir eğitim anlayışıyla yetiştirilirler. Bununla birlikte English Time Dil Okulları her seviyeden öğrenciler için çözüm sunmaktadır.

Eğitim sistemi, sınav sistemi ve stratejileri doğrultusunda uygulama içeriklidir ve Genel İngilizce çalışmaları içermez. Derslerin tamamı laboratuvarda uzman eğitmenler tarafından yapılmaktadır.

TOEFL IBT Sınavında Geçerli , Yaygın Anlamda Kabul Gören Skor Nedir?

TOEFL sınavları yıllar içinde farklı şekil ve farklı puanlama formatlarıyla uygulanmıştır. Bu sınavların sonuçlarında ortak bir yeterlilik kararı kabul edilmemesine karşın genel bir takım skor kabulleri olmuştur. Bu skorlardan en ünlüsü ve günümüzde kabul gören tiplerinden birisi 527 – 530 puan skorudur. Bu skor TOEFL PBT sonucu olarak değerlendirilir. Bu skorun karşılaştırılmasından yola çıkarak TOEFL IBT’de ortalama skor 71 puan olarak kabul görmektedir.

Toefl Sınav Puanı Nasıl Hesaplanır?

Her bölüm için 0-30 arası puanlama yapılan TOEFL sınavında katılımcılar, toplam 120 puan üzerinden değerlendirilir. Bölüm içerisinde alınan 22-30 puan arası yüksek, 15-21 puan arası orta ve 0-14 arası düşük olarak sınıflandırılır.

Bölüm içindeki puanlar, farklı ölçeklerle hesaplanır. Örneğin; speaking bölümündeki altı sorunun her biri 4 puan üzerinden; writing bölümünde ise her metin 5 puan üzerinden değerlendirilerek 30 puanlık ölçeğe uyarlanır.

TOEFL IBT Sınavının İçeriği Nasıldır ?

TOEFL IBT sınavı reading, listening, writing ve speaking olmak üzere 4 bölümden oluşur.

TOEFL IBT sınavı internet üzerinden gerçekleştirilen ve yüksek güvenlik önlemleri ile korunan bir sınavdır. Sınav anlık olarak verilerin ETS ana merkezine ulaşması ile yapılır . Sınavlarda herhangi bir teknik arızaya karşın bir cache üzerinde tutulan bilgiler öğrencilerin sınava kaldıkları noktadan itibaren eksiksiz almalarını sağlar.

TOEFL Reading
İngilizce diline yönelik okuma becerilerini ölçmek adına hazırlanan bu bölümde katılımcılara akademik metinlerden oluşan üç ya da dört parça sunulur ve bu parçalara yönelik 36-56 soru için 60-80 dakikalık bir süre verilir. 

TOEFL Writing
İki görevden oluşan ve toplam 50 dakikalık bir süre tanınan writing bölümünde katılımcıların yazma becerileri ölçülür. Bütünleşmiş yazma çalışmasında katılımcılara bir paragraf sunulur ve ardından bu paragrafa yönelik bir konuşma dinletilir. Katılımcıların bu bilgiler ışığında bir özet çıkarması gerekir. İkinci bölüm olan bağımsız yazma çalışmasında ise katılımcıların verilen bir konu hakkında kompozisyon yazmaları beklenir.

TOEFL Listening
60 dakika ile 90 dakika arasında değişiklik gösteren listening bölümünde katılımcılara, iki adet karşılıklı konuşma ve dört adet üniversite ders anlatımı dinletilir. Katılımcılardan bu ses kayıtları ile ilgili hazırlanan 34-51 soruyu çözmeleri istenir.

TOEFL Speaking
Speaking bölümü yaklaşık 20 dakika sürer. İki bağımsız soru ve dört bütünleşik sorudan oluşan bu bölümde katılımcılara kendi deneyimleri ve hayatlarıyla alakalı bir soru, bir kıyaslama sorusu ve dört farklı metinle bağlantılı konuşma sorusu sorulur.

TOEFL Sınav Öncesi ve Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tüm sınavlarda olduğu gibi Toefl sınavı öncesinden ve esnasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bir liste halinde bu konuları gözden geçirmeniz sizin için bu sınavı atlatmanızda yardımcı olacaktır.

 1. Kimlik bilgilerinizi ve sınav yeri için gerekli olan bilgileri www.ets.org/toefl/ld adresinden kontrol ediniz.
 2. Sınav yerine en kısa sürede nasıl gideceğinizi ve ne kadar süreceğini önceden belirleyin. Önceden planlanmış başlama saatinden 30 dakika önce sınav yerinde olmalısınız.
 3. Sınav sınıfı ve başlama saati gibi detayların değişmiş olma ihtimaline karşı profilinizi bir gün önceden kontrol ediniz.
 4. Kimliğinizi, fotoğrafınızı ve başvuru onay formunuzu yanınızda getirmeyi unutmayınız.
 5. Sınav alanına girebilmek için geçerli bir kimlik ve başvuru onay formu göstermeniz gerekmektedir.
 6. Fotoğraf imkanı.Sınav yerinde fotoğrafınız çekilecek ve resmi sonuç belgesinde de kullanılacaktır.
 7. Başlama saatinden bir kaç dakika önce bir koltuğa yerleştirileceksiniz.
 8. Test odasında hiçbir elektronik eşya veya yiyeceğe izin verilmemektedir. Diğer yasaklar için www.ets.org/toefl sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 9. İstediğiz zaman lavaboyu kullanabilirsiniz ama unutmayın ki zaman işlemeye devam edecektir.
 10. Sınavın toplam süresi 4 saattir.
 11. Reading (Okuma) 60-100 dakika,36-70 soru. Paragrafları okuyun ve sorulara cevap verin.
 12. Listening (Dinleme) 60-90 dakika, 34-51 soru. Konferansları veya sınıf tartışmalarını dinleyin, sorulara cevap verin.
 13. Mola: Sınava giren herkes 10 dakika zorunlu mola almak zorundadır.
 14. Speaking (Konuşma) 20 dakika, 6 bölüm. Mikrofonu kullanarak daha önceden dinleyip okuduğunuz konular hakkında konuşun ve tartışın.
 15. Writing (Yazma) 50 dakika, 2 bölüm.Bir paragraf okuyun, kayıdı dinleyin ve cevabınızı (klavye kullanarak) yazın.

Beylikdüzü Toefl Hazırlık Kursu

English Time Beylikdüzü Kampüsü, Beylikdüzü İngilizce Kursu Hizmetleri kapsamında yabancı öğretmenler ile birebir özel ders olarak seviyenize göre Toefl Sınav Hazırlık eğitimlerini yıllardır başarı ile vermektedir. Toefl Sınavında yüksek skor ve başarı için Toefl hakkında yeterli bilgiye sahip, bu kursu verebilecek sertifikaya sahip yabancı öğretmenlerden ders alırsın.
                                    

Hemen ücretsiz bilgi alın!

Kurslar hakkında bilgi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki butona basarak bilgilerinizi giriniz